Hoş geldiniz, Harita, inşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelik bir e-bilgi platformu olan kentharita.com, Soru cevap bölümü ile hizmetinizdedir. Kent Harita Eğitim, sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir platform sağlamaktadır.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
188 gösterim
Kadastro kategorisinde (320 puan) sordu
Merhabalar iyi günler ;

Sormak istediğimiz bir soru şu şekilde olacak 18 e tabi olan bir arazi vardı ihale edilecekti mülkiyeti hazineye ait fakat özelleştirme kapsamına alındı satış için.Bölgede önceden parselasyonlar yapılmış binalar konutlar yapılmış en son bu alanı 18 e tabi olarak bırakmışlar düzenleme sahası 24.126 m2  toplam 4 arazi kalmış.

Bu araziler Maliye mülkiyetinden  özelleştirmeye alınan arazi 11.829 m2  konut imar adalarına isabet ediyor.

Maliyenin diğer arazileri 1.170 m2 yol ve otopark alanına isabet ediyor. Diğer maliyenin yine mülkiyetinde olan 4.117 ise denize tam sıfır şekilde park alanına isabet ediyor. Diğer arazi 7010 m2 ise ticaret imar parseline isabet ediyor.

İmar planında terkler sonrası imar parsel adalarının toplamı  7.781 m2

%40 dop kesintisinden sonra 14.475 m2 bırakması gerekiyor sanırım ama imar parsellerine nasıl dagıtacak ?açıkta kalan hisseler var onları dağıtacak alan kalmadı ve bölgenin parselasyonu bitmişti.

özelleştirme ihalesınde olacak arazinin ihale ekinde şu şekilde yazmışlar 11.829 m2 olan yerde %57 zaiyat kesintisi var 5035 m2 net kalacak.

 fakat hazine %40 tan fazla zaiyat vermek istemezse zaiyat daha çok yükselecek dediler %75 ' kadar .  Hazine yerleri park ve yeşil alanda da kalsa hamur yapılıp hisselendirmesi mi gerekiyor yoksa kamulaştırma olurmu ?

Uygulamada sorun çıkacak gibi mi
bir cevap ile ilgili: 18 Uygulamasi

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(2.7k puan) cevapladı
Merhaba;

Bu sormuş olduğunuz sorunun net bir cevabı yok. Kurumların görüşü alınması lazım. Plan çalışması nasıl yapılıyor ona bakmak lazım. Satın almalar çıkabilir, kamulaştırma çıkabilir. Muhtemelen size yazılı bir cevap da verilmeyecektir.
...