Hoş geldiniz, Harita, inşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelik bir e-bilgi platformu olan kentharita.com, Soru cevap bölümü ile hizmetinizdedir. Kent Harita Eğitim, sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir platform sağlamaktadır.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
566 gösterim
Ölçme Tekniği kategorisinde sordu
Yer kontrol noktalarını atarken neye dikkat etmem gerekiyor. Yer kontrol noktasını eğimli olarak tesis etmek hassasiyeti etkiler mi? Yer kontrol noktasını tepeye ve ya çukura atmak biseyi değiştirir mi? Max ve min kaç metre aralığında atmam gerekiyor? Drone ile ölçümler de dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(2.7k puan) cevapladı
Şöyle söyleyelim. Yer kontrol noktası ortofoto çözünürlüğüne göre değişir. Hava aracınızın kamerasının resim çözünürlüğüne güveniyorsanız bir nokta veya çivi bile yer kontrol noktası demektir. Ancak böyle bir hava aracı malesef yok. Dolayısıyla 40 mt. yukarıdan bir ortofoto alacağımızı düşünürsek, yaklaşık 1 metre uzunlukta +(artı) olacak şekilde yer kontrol noktası atmak lazım.

Yer kontrol noktası ölçüm yapacağınız alanı içine alacak şekilde 4 tane atmak bana göre daha iyidir.

Drone ölçümlerinde bana göre en önemli konu, drone'un hava çok savrulmaması ve mümkün olduğunca 30 mt ile 40 mt.  arası yükseklikte ortofoto görüntülerinin alınmasıdır. Tabi yer kontrol noktaları sabit olmalı ve kaybolmamalı
...